Home of Industrial Ideas

Atlas Copco

Název společnosti: Atlas Copco s.r.o.

Obor podnikání: Výroba kompresorů, vakuových vývěv, průmyslového nářadí a generátorů.

Počet zaměstnanců v ČR: 450

Sídlo firmy (město): Praha

Převažující majetková účast: zahraniční

Co je to UNIKUM, strategie, aktivity, počiny, které vaše firma dělá v oblasti wellbeing?

Pokud bychom měli naši firemní kulturu vystihnout jedním slovem, bylo by to asi slovo péče. Pečujeme o sebe navzájem i lidi kolem nás. Jsme sice velká nadnárodní korporace, ale vyrostli jsme z rodinné firmy. Navíc jsme se narodili ve Švédsku, takže je nám blízký princip solidarity a rovnosti. V Průkopnících jsme především za naše pražské centrum sdílených služeb. Proč? Protože je nadprůměrně flexibilní. Přesněji řečeno tam počet částečných úvazků dosahuje 17 %, což je téměř 3x víc než český průměr.

Proč to vlastně děláte a co vám to přináší?

Začalo to náhodou. Nejdřív jedno dítě v oddělení HR, pak druhé. A najednou jsme na vlastní kůži pocítili, jak může být full-time kolegyním po mateřské těsný. Tak jsme to zkusili. Rychlý návrat jedné kolegyně na půl úvazek a pak už to šlo tak nějak samo. Za sedm let, co jsme se této možnosti otevřeli, už ale dávno nejsou zkrácené úvazky jen doménou maminek. Jeden kolega každý pátek pomáhá přítelkyni s e-shopem, jiný se zase chce věnovat organizaci IT meetupů. A tu, která ťuká tyhle řádky, zase bere mindfulness. Zkrátka, pokud je to jen trochu možné, vycházíme lidem vstříc. Jim to přináší možnost realizovat se i v jiných oblastech nebo více času na rodinu a firmě zase šikovné a dobře naladěné kolegy.

Jaké předpoklady jste museli splnit, co se muselo udělat či stát, aby vzniklo toto UNIKUM? Jak to vlastně celé vzniklo?

V centru sdílených služeb máme výhodu, že přechod na zkrácené úvazky nevyžadoval žádné velké technické požadavky. Šlo tedy hlavně o změnu nastavení nás lidí. Nejdříve přesvědčit management a postupně i team-leadery, že to má smysl. A to byl postupný proces, který v podstatě pokračuje dodnes.

Kde vidíte pro sebe další prostor ke zlepšení?

Pořád se učíme. Pokud máte v týmu např. místo pěti lidí na full-time osm kolegů s různými úvazky, je to přeci jen už trochu větší logistika ☺. To klade vyšší nároky na manažery i na sladění se členů týmu mezi sebou. Pokud navíc někdo pracuje výhradně z domova, je kromě zodpovědnosti potřeba i velká dávka důvěry. Prostor ke zlepšení máme také v divizích, které prodávají a opravují naši techniku. V kontextu jejich práce je totiž daleko těžší zkrácené úvazky realizovat, takže tam jsme teprve na začátku. Současně je také mnoho lidí, kteří naopak plný úvazek preferují. Těm vycházíme vstříc alespoň volnějším rozložením práce během dne a faktem, že se u nás přesčasy nahrazují a nikoliv očekávají.

Jak se cítíte ve firmě?/Jak se vám tu pracuje?

V Atlas Copco se cítím fajn. Jsou tady kolem lidi, kteří jsou ochotní mi pomoct. Jsem z Uzbekistánu, ale díky tomu, že Atlas Copco je mezinárodní společnost, tak se tady vlastně ani necítím jako cizinka. Když jsem odcházela na mateřskou, tak mi můj manažer říkal, že se můžu kdykoliv vrátit a že mi vytvoří podmínky, aby byl můj návrat co nejjednodušší. A to také splnil.

Co vám přináší dané UNIKUM?

Po mateřské dovolené bych práci na plný úvazek nezvládla. Můj manžel je také z Uzbekistánu a nemáme tady prarodiče, takže spojit práci a péči o dvě děti by bylo příliš komplikované. Ale díky zkrácenému úvazku a home office můžu dál dělat práci, která mě baví.

Dilafruz Aytmetova | Business Process Expert Finance – PtP/OtC

Jak se cítíte ve firmě?/Jak se vám tu pracuje?

Ve firmě se cítím skvěle. Moc se mi líbí, že Atlas Copco je taková vyvážená kombinace korporátního prostředí s přátelskou, až rodinnou atmosférou. Věci fungují, jak mají. Jsou nastavené (jak už to v korporacích bývá), ale zároveň je tu díky přátelskému přístupu všech i ta lidštější tvář (která možná v jiných korporacích chybí). V Atlas Copco nejsou lidé jen anonymní zaměstnanci, ale firma se snaží ke každému přistupovat individuálně. V první řadě jako k člověku.

Co vám přináší dané UNIKUM?

Obecně mi zkrácený úvazek přináší možnost dělat práci, která mě baví a zároveň se věnovat svým malým dětem. Bez této možnosti bych se jen těžko mohla do práce vrátit na svoji původní pozici. V Atlas Copco je přístup ke zkráceným úvazkům naprosto unikátní v tom, že je velmi podporován managementem a HR teamem. Nikdo mi nikdy nedal najevo, že bych byla horší nebo méně kvalitní zaměstnanec proto, že pracuji na zkrácený úvazek. A to je něco, čeho si opravdu vážím a jsem ráda, že mohu v Atlas Copco být.

Petra ŠevčíkováPtP, OtC, T&E Manager