Jsme pyšní na naši Zmrdfree firemní kulturu

Etnetera a.s.
Název společnosti: Etnetera a.s.

Obor podnikání: IT

Počet zaměstnanců v ČR: 150

Sídlo firmy (město): Praha

Převažující majetková účast: česká

Co je to UNIKUM, strategie, aktivity, počiny, které vaše firma dělá v oblasti wellbeing?
Etneteru založili dva studenti v roce 1997 s cílem přivydělat si při studiu. První vlny zaměstnanců tvořily spolužáci a kamarádi, kteří sdíleli i společný smysl pro humor, pohled na hodnoty a svět. Prostředí přirozeně rodinné a kamarádské firmy se podařilo udržet  až do dnešních dnů i přes dramatický růst, kdy v současné době pracuje v Etneteře 150 lidí.
Etnetera se vždy pyšnila tzv. zmrdfree firemní kulturou. Jakýkoli rušivý element v podobě lidsky nekompatibilního jedince vždy vedl k odchodu daného zaměstnance. Liberální a otevřené prostředí inspirované principy svobodné firmy nám přineslo nejen mediální pozornost a řadu ocenění, ale také spokojené a loajální  zaměstnance, kteří odolávají nabídkám jiných zaměstnavatelů a zůstávají s námi roky.

Klademe velký důraz na budování firemní kultury. Velkou roli v naší firmě hrají společné zážitky. Největší oblibě se těší pravidelný páteční TechLunch, během kterého naši lidé společně obědvají a diskutují na zvolené technologické téma. Skvěle fungují i interní soutěže, zmiňmě například Kódohraní. Naši kolegové věnovali státní svátek společnému výjezdu, aby si v párech vyzkoušeli techniku extrémního kódování a učili se tak od sebe navzájem. V závěru roku 2016 jsme vymysleli koncept Snídaně s kořeny, během které se “staří kmeti” ve vyprávění vrací do minulosti a seznamují tak služebně mladší kolegy s historií firmy.

Nekončíme u vánočního večírku nebo firemních narozenin, pořádáme i vlastní ples nebo pravidelné celovíkendové výjezdy známé pod názvem Offline. Naší velkou vášní je sport, proto se vždy účastníme iniciativy Do práce na kole nebo si přes oběd chodíme společně zaběhat. Platí, že většinu iniciativy i samotnou organizaci akcí necháváme z velké části na kolezích, kteří svým zápalem vždy nakazí zbytek firmy. Věříme, že takový model je úspěšnější než situace, kdy má akce na starosti celoročně jediný happiness manažer.

Co si představit pod termínem “Zmrdfree kultura”?

Etnetera se snaží pro své zaměstnance vytvářet přátelské a otevřené prostředí, ve kterém se každý může vyjádřit a každý má ke všem otevřené dveře. Naši lidé spolu sdílí hodnoty a specifický smysl pro humor, jsou k sobě ohleduplní a často spolu tráví i volný čas. Společné víkendové akce organizované samotnými týmy nejsou žádnou výjimkou. Na výběr zaměstnanců proto klademe velký důraz. Nového kolegu musí schválit celý tým, který posilu hledá, a kromě profesních schopností hraje velkou roli vzájemná chemie. Pokud nový kolega přesto nezapadne, či nesouzní s firemní kulturou, přirozeně se začne porozhlížet jinde. IT nabízí mnoho příležitostí. Heslo, případně hashtag, “zmrdfree” používáme s nadsázkou, která ale skvěle funguje u našich stávajících i budoucích zaměstnanců a je plně v souladu s atmosférou společnosti. Prostředí rodinné a kamarádské firmy se nám podařilo udržet i přes dramatický nárůst počtu zaměstnanců v posledních letech. Nešvary v podobě intrik, pomluv či závisti mezi kolegy se nám vyhýbají a neřešíme problém fluktuace zaměstnanců.

Proč to vlastně děláte a co vám to přináší?
Jsme vztahově orientovaná firma a jiný způsob fungování ani neznáme.  Příjemnou externalitou našeho konání jsou nižší náklady na HR – pozitivně vnímaná značka zaměstnavatele je naší výhodou v hiringu, tolik klíčového pro každou pražskou IT firmu. Těší nás i nízká fluktuace zaměstnanců, které u nás, kromě zajímavých technologických projektů, drží právě mezilidské vazby. Sami nechceme přetahovat talenty z jiných firem, jen být jejich první volbou ve chvíli, kdy se rozhodnou pro změnu.
Jaké předpoklady jste museli splnit, co se muselo udělat či stát, aby vzniklo toto UNIKUM? Jak to vlastně celé vzniklo?
Základním stavebním kamenem je důvěra. Víra v to, že dáváme prostor správným lidem a vytváříme jim správné příležitosti. Pomáhá nám i plochá organizační struktura, která podporuje otevřený dialog na všech úrovních. Nebojíme se chybovat a své omyly přiznat.
Kde vidíte pro sebe další prostor ke zlepšení?
Kultura je něco živelného, co se neustále vyvíjí s každým nováčkem. I teorie mluví o tzv. Dunbarově čísle: Co fungovalo včera, nemusí platit zítra. Proto musíme změny reflektovat a neusnout na vavřínech.
S čím jste případně zápasili? Vešli jste třeba do nějaké slepé uličky – do jaké? Prostě, co se vám nepovedlo (nedaří) a jak jste s tím naložili?
Naše snaha o maximálně plochou organizační strukturu firmy ústila ve zrušení středního managementu. Na poradách vedení jsme se potkávali se všemi teamleadery, tedy ve 14 lidech. To bylo pochopitelně neefektivní, místy až kontraproduktivní. K některým detailům se chtěl vyjádřit každý, během důležitých diskuzí naopak většina mlčela. Nemusíte mít pojmenovanou a odstupňovanou každou pozici, ale přirozenou hierarchii a strukturu nemá cenu bořit.

Další slepou uličkou, ze které jsme nakonec vycouvali, byl tlak na úzké propojování obchodu s výrobou, aby se obě strany navzájem více chápali a respektovali. Každý obchodník měl být součástí vysoce autonomní jednotky, která se starala o jednoho klienta. Odborníci byli tlačeni do toho, aby více prodávali svou práci a obhajovali svou cenu, což introvertním povahám opravdu nesedí. Dospěli jsme k tomu, že každý se má věnovat své specializací a nezastávat více odlišných rolí najednou.

Také jsme se snažili o to, aby každý pracoval s podnikovými financemi a sledoval svoje náklady. Nezpochybňujeme význam jisté gramotnosti a povědomí o nákladech a výnosech týmů, ale není nutné se šťourat ve fakturacích a detailních částkách. Důležitý je nadhled a důvěra v toho, kdo je za čísla zodpovědný.

Co vám přináší dané UNIKUM?

Není nad to, když se člověk do práce těší. Na lidi, na prostředí, na nové věci. A je to pěkný pocit, když někdo z jiné firmy řekne: “Vy se máte, tohle by u nás nešlo”. Jsem hrdý na to, že pomáhám toto UNIKUM vytvářet.

Jméno a příjmení: Jan Pastyřík

Pracovní pozice: Humourista a politruk

Jak se cítíte ve firmě?/Jak se vám tu pracuje?

Jako věkem nejstarší zaměstnanec ve firmě mám zkušenosti i z několika předchozích zaměstnání (včetně státní správy). Z hlediska osobních vztahů jsem nikdy neměl problémy, z hlediska profesního jsem leckdy narážel na spoustu zbytečných předpisů a direktiv, složité a přebujelé struktury vedení i strach lidí udělat něco “aby se snad ti nahoře nezlobili”. V Etneteře je k nejvyššímu vedení blízko a žádný nápad není tak blbý, aby nestál alespoň za zamyšlení.

Co vám přináší dané UNIKUM?

Osobně mi přináší hlavně pocit, že to co dělám má smysl a někomu dalšímu to něco přináší. Když k tomu přičtu navíc to, že to dělám v partě skvělých lidí, tak si neumím představit, že bych dělal něco jiného a někde jinde.

Jméno a příjmení: Jiří Zoudun

Pracovní pozice: iOS vývojář

Jak se cítíte ve firmě?/Jak se vám tu pracuje?

Jednou z velkých výhod práce v Etneteře je právě otevřené prostředí. Nemusím se bát přijít s návrhem na zlepšení nebo kritikou.

Také se mi líbí spousta akcí, které se v Etneteře dějí. Nejen celofiremní, ale i týmové. Každý tým má své pravidelné akce, které rádi opakují. U nás v týmu je to například společný výjezd do Rakouska na ferraty nebo grilovačka v parku společně s rodinnými příslušníky.

Není neobvyklé, že se kolegové bez nějaké větší domluvy seberou a jdou si zasportovat, na pivko nebo na nějakou kulturní akci.

Navíc mi práce, kterou dělám dává smysl, což je pro mne jeden z nejdůležitějších faktorů v zaměstnání. Mám prostor stále se učit něco nového a rozvíjet se. Není to tak, že pozice, do které nastoupíte je i pozice, ve které skončíte.