“People Oriented Business”

ICE Industrial Services a.s.

 

Název společnosti: ICE Industrial Services a.s.

Obor podnikání: Výroba automatizovaných strojů a linek

Počet zaměstnanců v ČR: 100

Sídlo firmy (město): Praha

Převažující majetková účast: česká, soukromá

Co je to UNIKUM, strategie, aktivity, počiny, které vaše firma dělá v oblasti wellbeing?

Naše poslání je být  “People Oriented Business” nikoliv “Profit Oriented”. Přijímáme spousty nových lidí a téměř nikdo od nás neodchází. Inspirují nás moderní úspěšné společnosti jako SEMCO, Google, Spotify a další svobodné firmy po celém světě. Příběh SEMCA, a pak samotná kniha Podivín, je naší interní biblí. Zavádíme moderní businessové procesy a modely, tak abychom odborně a výkonnostně byli na tak vysoké úrovni jako oni. Po sedmi letech zkušeností víme, že naše procesy a naší kulturu si musíme vytvořit a udržet sami, podle našich vlastních potřeb. Jdeme totiž vlastní cestou k tomu být nejlepší.

Velmi důležitý je pro nás proces onboardingu, kdy nové posily našeho týmu seznamujeme s našimi hodnotami, kterými jsou tým, flexibilita, čestnost, profesionalita a zábava. Hodnoty jsou u nás důležitější než odbornost, protože člověk se rozhodně snadněji něco doučí než změní postoj k životu. Zkrátka hledáme lidi, kteří umí být šťastní a kteří si chtějí práci užívat. A potom si společně vytváříme takové prostředí, které nás všechny bude bavit.

Věříme, že klíč je v komunikaci. Zavedli jsme Agilní metodiku, díky které jsme se naučili komunikovat zábavně, svižně a efektivně. Interně téměř nepoužíváme emailovou komunikaci, ale používáme řadu kanálů na Google Hangout. Všechny naše meetingy mají volný přístup všem, kteří se jich chtějí zúčastnit.

V rámci zavádění Agile metodiky se nám velmi osvědčil systém pravidelných meetingů – ranní pětiminutové stand-up meetingy, které probíhají úplně na všech našich projektech, každý projekt má své týdenní review a velmi důležité jsou kick-off a close-out meetingy. Díky těmto setkáním se nám daří eliminovat velké množství chyba a díky nim vždy doručujeme naše projekty včas a v maximální kvalitě.

Nejkomplexnější odpověď na tuto otázku poskytuje ICE VIZE 2025 (pozn. pro nákres vize scrolluj dolů)

Proč to vlastně děláte a co vám to přináší?

Cítíme velký zájem o naší společnost, jak z řad našich obchodních partnerů, tak od uchazečů o práci v našem týmu. V době, kdy si většina firem stěžuje na nedostatek kvalitních odborníků, se nám daří díky naší firemní kultuře nacházet, přijímat a udržovat si nejlepší odborníky ve svém oboru v České republice i v Evropě.

Jak víte, že se vám to vyplácí? Podle čeho to poznáte?

Jsme jednou z nejrychleji rostoucích společností v našem oboru v České republice a nejspíš i v Evropě. Máme diverzifikované zaměření na různé obory průmyslu jako ochranu před krizí a dostatek práce na několik let dopředu. A v neposlední řadě, pořád nás baví chodit do práce.

Jaké předpoklady jste museli splnit, co se muselo udělat či stát, aby vzniklo toto UNIKUM? Jak to vlastně celé vzniklo?

Naše poslání, cíle a hodnoty nejsou jenom bezduché fráze napsané nade dveřmi. Je to naše vyjádření toho, proč pracujeme v ICE. Práce u nás není práce. Je to životní styl. Snažíme se směřovat k našim cílům, díky kterým naplňujeme své poslání. Nejsou to jenom klišé, je to kultura naší společnosti, je to  způsob, jakým chceme spolupracovat a jakým prezentujeme firmu navenek. Chceme být vzorem a ochotně nabídneme pomoc, pokud někoho osloví způsob, jakým to u nás ve firmě funguje.

U nás slovo svoboda není jenom fráze, proto se může stát, že někomu, kdo je zvyklý na direktivní řízení, nevyhovuje. Z počátku se stávalo, že se někteří zaměstnanci s firemní kulturou nesrovnali a odešli. Proto v současné době firma věnuje velkou pozornost náboru, aby se předešlo oboustrannému rozčarování.  

Zakladatelé firmu založili s jasnou vizí. Chtěli firmu, která by fungovala tak, aby je bavilo chodit do práce. A to platí dodnes. Chceme být skvělým místem pro práci s nadšeným týmem, který baví vyvíjet, vyrábět a přivádět k životu technologicky špičkové stroje a zařízení.

S jakými jste se potýkali nebo stále ještě potýkáte překážkami? Zašli jste do nějaké “slepé uličky” (zkusili jste něco, co vám opravdu nefungovalo, jak jste čekali) – do jaké? A jak jste z ní vyšli?

Do slepé uličky jsme se dostali špatným výkladem moderních manažerských metod. Pochopili jsme, že shora diktované firemní hodnoty nikomu nic neříkají a proto nefungují. Nahradili jsme je hodnotami, které jsme si všichni společně hledali a pojmenovali. Trvalo nám to téměř dva roky, ale díky tomu naše firemní hodnoty korespondují s našimi osobními hodnotami a jejich přítomnost v práci je skutečná a přirozená.

Kde vidíte pro sebe další prostor ke zlepšení?

Každý moudrý člověk ví, že další prostor ke zlepšení je nekonečný. Že ten, kdo se přestane vzdělávat a zlepšovat zanikne. Náš další prostor pro zlepšení je nadále se inspirovat těmi nejlepšími po celém světě a na základě této inspirace si neustále vytvářet svůj vlastní ostrov slušnosti, zábavy a profesionality.

Našel jsem práci svých snů

Vždy jsem žil v tom, že míra úspěchu je dána velikostí a světoznámostí firmy, pro níž člověk pracuje. Že v malé, mladé, neznámé firmě se člověku zmenší svět, brání mu v postupu kupředu, utopí se v ní.

Když jsem v roce 2016 hledal práci, která by mě naplňovala, ICE jsem neznal v žádné podobě, ale ICE inzerát byl první, na který jsem odpověděl, a dál už jsem ani nehledal. Ostatně, v žádném jiném se neuvádělo, že kladný vztah k alkoholu nemůže uškodit (což od té doby rád všude vyprávím). Myslím, že už díky tomu jsem tušil, že je ICE něčím výjimečným. Pěkné webovky ukazovaly profesionalitu, otevřený pohovor s exkurzí na projekty před nástupem (ať vím, do čeho jdu) značil čestné jednání a flexibilitu, a tým a zábavu jsem poznal na celofiremním výjezdním zasedání  ještě před nástupem.

Jsem opravdu nadšený, že můžu být součástí ICE s vědomím, že zde má člověk mnohem větší váhu (i zodpovědnost), než by měl v nějaké korporaci. Je povzbuzující, že se můžu podílet na budování firemní kultury a procesů, obdivuji vedení, jak dokáže v tom chaosu všech změn udržet pohyb firmy kupředu a lituji, že jsem ICE neobjevil dříve. Každopádně opustit doktorát a nastoupit do ICE bylo zatím nejlepší rozhodnutí v mém životě.

Jakub Mrva | Programátor robotů

Fungujeme jako opravdová rodina

„Mám práci, kterou mám ráda, ve které jsem spokojená a jsem za ni vděčná.“  Takto často mluvím o své práci v ICE.

Práce u nás není jednoduchá a není pro každého, ale ti, kteří se dostanou do ICE týmu, jsou lidé podobně smýšlející, ctící pravidla, hodnoty a řád, který nám nikdo neurčil, ale který jsme si všichni nastavili společně tak, aby se nám dobře spolupracovalo. Naše práce je pro nás zábava a věci, které společně dokážeme jsou bez nadsázky naprosto úžasné.

Mně, jako personalistce, dělá velkou radost, že nepotřebujeme žádné sales oddělení. Naši vlastní lidé jsou naší nejlepší reklamou a díky nim máme dlouhodobě dostatek zajímavé práce.

Naše image pozitivně naladěného týmu se kolem nás šíří čím dál víc a zajišťuje nám i v dnešní době, historicky nejnižší nezaměstnanosti, dostatek nových šikovných posil našeho týmu.

S čistým svědomím můžeme říct, že fungujeme jako opravdová rodina 🙂.

Radka Konvičková Lavická | Personalistka

Práce může člověka doopravdy bavit

Před tím, než jsem nastoupil do ICE, jsem pracoval v několika velkých korporátních firmách. Často za výrazně vyšší mzdu než mám u ICE. Ani ty spousty peněz mi nestály za to, abych dál trávil svou kariéru v demotivujícím systému, který mě ubíjel. V ICE jsem znal několik lidí ze svých vysokoškolských studií a při setkáních s nimi jsem jim záviděl dobrou náladu a rodinnou atmosféru u nich na firmě. Když jsem dostal příležitost přidat se k týmu, dlouho jsem neváhal.

Za tu dobu, co jsem u ICE, se firma rozrostla víc než dvojnásobně a já se dosud nesetkal s kolegou, se kterým by byl problém se na čemkoliv domluvit. Tato skutečnost jenom utvrzuje mou důvěru ve styl vedení firmy a jsem rád, že základní hodnota – TÝM – se vedení daří udržet na prvním místě.

Jiří Šubrt | Konstruktér