Vykročit ke zdraví může každá firma

KS-Europe
 
Název společnosti: KS-Europe s.r.o.

Obor podnikání: kompletace zakázek

Počet zaměstnanců v ČR: 1000

Sídlo firmy (město): Plzeň Šťáhlavy

Převažující majetková účast: zahraniční

Příběh  Zdravé firmy KS-Europe
KS-Europe zahájila svou činnost v roce 1972 v německém Karlsruhe kompletací a balením katalogů. Od roku 1996 jsou naše výrobní provozy umístěny v České republice. V KS-Europe kompletujeme reklamní tiskoviny a zpracováváme vrácené zboží. Staráme se, aby balíčky dorazily k zákazníkům na správnou adresu, v pořádku a včas. Také pomáháme firmám s tříděním vrácených zásilek a jejich transportem zpět do skladů. O zásilky, letáky a katalogy v našich provozech v Plzni-Křimicích a Šťáhlavech u Plzně (též sídlo společnosti) pečuje téměř 1 000 zaměstnanců. Patříme tak mezi nejvýznamnější zaměstnavatele v Plzeňském kraji. V KS-Europe ročně zpracujeme přes 30 milionů vrácených zásilek a zkompletujeme 500 milionů reklamních tiskovin.
Od myšlenky k realizaci
V roce 2014 jsem se účastnila HR konference, kde byl představen projekt jak se správně stravovat a jaké jsou přínosy pro lidský organismus. Když jsem tuto myšlenku předávala naší paní ředitelce, byla nadšená. Protože jsme výrobní společnost, přišla zároveň s nápadem pojmout celý projekt nejen s ohledem na zdravé stravování, ale na zdraví zaměstnanců jako celku. Založili jsme tedy projektový tým, který se dodnes skládá z kolegů z výroby, HR a oddělení nákupu. Stanovili jsme si cíle projektu a velmi nás překvapilo, jaké nápady dokážeme s tímto projektem realizovat. Rozdělili jsme si projekt do několika pilířů, které stále rozšiřujeme. Jeden z pilířů je Zdraví zaměstnanců jako celek, druhým Integrace cizinců ve společnosti, součástí projektu jsou také Sportovní akce nebo myšlenka na zřízení relaxačních zón. Jsme hrdí na to, že jsme jednou z prvních výrobních společností, která s tímto projektem začala. U nás opravdu platí, že naše zaměstnanci jsou vnímáni jako největší kapitál firmy.  Stavíme na přemýšlení zaměstnanců. Chceme znát jejich názor.
Aktivity zdravé firmy
Pro správné zacílení pomoci zaměstnancům jsme začali u ergonomického měření pracovních pozic. Vyškolili jsme interní lektory ergonomie, kteří svým kolegům pomáhají najít správné cviky, jak si ulevit při práci.

Pravidelně pořádáme Dny zdraví formou veletrhu. Vedení naší společnosti je celému projektu nakloněno a jsou ochotni na několik hodin zastavit výrobu a zaměstnanci se mohou v pracovní době účastnit akce.

V rámci projektu Zdravá firma pořádáme různé sportovní a společenské aktivity – jako například Velikonoční výšlap na Velký pátek a Sportovní dny, kdy si zaměstnanci s rodinnými příslušníky mohou vybrat z různých sportů, které si mohou zahrát. Je skvělé, že máme mezi sebou i kolegy, kteří jsou pro každou legraci. Neváhají si obléci kostýmy zeleniny nebo ovoce, udělat ochutnávky těchto plodin a zorganizovat rozcvičku.

Naši zaměstnanci mají nově i finanční benefit. Částku mohou použít na masáže, rehabilitace, očkování, nákup vitamínů nebo léků v lékárnách či dioptrických brýlí v optikách.

Úspěšná integrace cizinců a jejich nízká fluktuace
Vzhledem k dlouhotrvající situaci na trhu práce naše společnost začala v roce 2015 pracovat s cizinci. Pracují u nás lidé z Nepálu, Ukrajiny, nově i z Filipín. Děláme vše pro jejich integraci do naší společnosti. Naši zaměstnanci vědí, že cizinci nám přišli pomoc a mohou být přínosem pro celou firmu. Pořádáme například pro zaměstnance přednášky o zemích našich cizinců, aby se ztotožnili s jejich kulturou. Cizinci navštěvují firemní kurzy češtiny. Možná i právě proto máme velmi nízkou fluktuaci těchto zaměstnanců a neřešíme etnické spory.
V rámci projektu Zdravá firma jsme vytvořili nový finanční benefit.
Naši zaměstnanci si mohou vybrat, jak s touto částkou naloží. Mohou vybírat z nabídky masáží, rehabilitací, očkování, nákupu vitamínů nebo léků v lékárnách či dioptrických brýlí v optikách.
Máme opravdu radost, že naši zaměstnanci označují projekt za přínosný.  Co si o tomto projektu myslí a jaká je jejich zkušenost?
Jméno a příjmení: František Berger

Pracovní pozice: vedoucí správních činností

Dny zdraví jsem využil k tomu, abych o sobě získal informace, které později vedly k radikální změně mého životního stylu. Počátek této změny se však pojí ještě s jinou událostí. Přestal jsem s kouřením. Po více jak 20-ti letech pravidelného kouření krabičky cigaret denně. Na Dnech zdraví jsem si poprvé od okamžiku, kdy jsem přestal kouřit, stoupl na váhu. Ta ukázala hodnotu o 12 kg vyšší. Stanovil jsem si tedy cíl. Za odborného dohledu do roka shodit 20 kg.  

Začala tvrdá práce, která trvá dodnes. 3 x v týdnu cvičení, 2-3 x v týdnu pěší chůze ve svižném tempu, 1-2 dny v týdnu volno. K tomu všemu změna stravovacích návyků a jídelníčku. Výsledky? (údaje před rokem)

Aktuální výška 174 cm, hmotnost 78 kg (97,1 kg); obsah tuků v těle 24% (35%), obsah svalů v těle 40% (36%).

To jsou však jen suchá čísla. Subjektivně a popravdě se cítím mnohdy unaven. Endorfiny se mi z mozku vyplavují stále ještě spíše po dobrém jídle, než po 20 km chůze, ale na druhou stranu již nemívám ranní kašel, přes celý rok se mi vyhýbaly veškeré nemoci a tkaničku od bot si již zavážu bez jakýchkoliv potíží. Vedlejším produktem změny životního stylu jsou vícenáklady za nákup kvalitních potravin a za obměnu šatníku. Nicméně i přesto si dovoluji na závěr konstatovat, že přestat kouřit a začít žít zdravě se dle mého názoru stále ještě vyplatí.

 

Jméno a příjmení: Drahomíra Svobodová

Pracovní pozice: Operátor specialista

Paní Drahomíra Svobodová se inspirovala měřením na IN Body a přednáškou o zdravé výživě. Za podpory svého manžela si upravila jídelníček, zařadila do něho hodně ovoce, zeleniny a vyřadila bílé pečivo. Jí 5x denně a dodržuje pitný režim. Odbourala závislost na Coca Cole. Jezdí na kole s vnoučkem a o víkendech pracuje na chatě. Kolegové si začali všímat,  že jdou kila dolů. Za 9 měsíců zhubla 15kg. Přestala se zadýchávat do schodů a celkově se cítí lépe.
Jméno a příjmení: Lenka Zápalová

Pracovní pozice: personalista

Dostáváme i pozitivní ohlasy od spolupracujících partnerů, kteří hodnotí,  jaká atmosféra panuje mezi našimi zaměstnanci a v jak pozitivní atmosféře u nás Dny zdraví probíhají. To,  jak spolu všichni komunikujeme a jsme pozitivně naladěni, to prý opravdu často nevídají a už vůbec ne ve výrobních firmách.  A proto k nám jezdí velmi rádi.