Stavíme úspěšnou firmu na lidech se zdravotním omezením

SOLEA CZ výrobní družstvo
Název společnosti: SOLEA CZ výrobní družstvo

Obor podnikání: výroba: lisování plastů, lisování kovů, montáže a kompletace

Počet zaměstnanců v ČR: 130

Sídlo firmy (město): Česká Třebová

Převažující majetková účast: česká

Čím se zabýváme:
Pro naše zákazníky vyrábíme plastové a kovové díly. Našimi odběrateli jsou firmy z různých průmyslových oborů (automotive, elektro, textilní, spotřební). Umíme vše od konstrukce, výroby formy, přes sériové dodávky až po finální montáž sestav včetně potisku.
O co nám jde:
Ukázat, že mezi zdravotně postiženými je spoustu šikovných lidí, kteří ve své práci dosahují potřebné kvality i pro tak náročné odvětví, jakým je automobilový průmysl. Vytváříme pro ně prostředí, ve kterém mohou dlouhodobě pracovat, navzdory svému onemocnění.
Na svobodné cestě jsme již několik let
Na začátku byla touha našeho ředitele Leoše po změně.
Měli jsme možnost navštívit množství seminářů, vzdělávacích akcí, sbírat inspiraci a hledat vlastní cestu.
Důležité bylo, že všichni ve vedení jsme cítili tuto potřebu změny také.
Budujeme prostředí a hodnoty postavené na pilířích lidství, svobody a zodpovědnosti. Před několika lety jsme nastoupili na cestu, která nám dělá radost, mění pod-řízení na sebe-řízení a objevuje spolu-podnikatele.

Strategii, finanční plány, cíle klíčových ukazatelů tvoří tým Rady změn, složený z 15 lidí, pozicemi napříč firmou. Každý výrobní tým má autonomii ve výběru nových spolupracovníků, spolurozhoduje o investicích. Třetím rokem u nás funguje podíl jednotlivce na zisku týmu. Tento krok výrazně posunul angažovanost lidí napříč firmou.

Za již automatickou součást firemního života považujeme každoměsíční celofiremní setkání, na kterém lidé získávají transparentní firemní informace včetně ekonomických. Nikdy nechybí inspirativní téma např. o kvalitních potravinách, problematice odpadů, ekodrogerii a mnoho dalšího.

Jednou měsíčně se scházíme na Radě změn mimo firmu, kterou tvoří zhruba 15 lidí, kde neřešíme operativu, ale zaměřujeme se zejména na budoucnost.

I v životě naší firmy nás potkávají problémy a sbíráme zkušenosti z neúspěchů. Historicky bylo velkou zkouškou období 2008-2009, kdy jsme ze dne na den přišli o 60% zakázek. Paradoxně nám tyto složité časy velmi pomohly a donutily nás udělat kroky, nezbytné pro lepší budoucnost.  

Dnes jsme rádi, že máme dostatek zakázek. Předloni jsme se rozšířili o další výrobní prostory, kde máme lisovnu kovů a montáže.

Úspěch s lidskou tváří
Náš tým tvoří ze 71% zdravotně postižení a dodáváme 90% výroby do automobilového průmyslu. Tato kombinace je v rámci Česka poměrně unikátní.

Máme velkou radost z toho, když vidíme, že se někomu zdravotní stav zlepšuje tím, že má práci, ve které se cítí dobře a vidí v ní smysl.
Není to jen o samotné práci, ale také o kolektivu, ve kterém se tvoří nová přátelství.

Bavíme se
V průběhu roku máme  tradiční akce jako je Sportovní den, Rozsvěcení vánočního stromečku a na konci roku Vánoční večírek. Týmy během roku podnikají i spoustu výletů a společných posezení.

Každá firma má svoji osobitost a to co funguje nám, nemusí fungovat jinde a naopak.

Jeden z mnoha příkladů toho co se podařilo, je pravidelná tipovací soutěž na firemním Facebooku pro naše zaměstnance. Výherce vyhrává samozřejmě balíček kvalitních potravin. ☺

Vzděláváme se
Neustálé zlepšování a vzdělávání je klíčové pro udržení tempa s dobou. S externím lektorem pracujeme zejména na efektivitě procesů a inspirativní pro nás jsou i přednášky o zdravém stravování včetně přípravy jednoduchých receptů. I téma hledání smyslu v práci i osobním životě se setkalo s velkým ohlasem.
Všechny vzdělávací aktivity se snažíme vybírat tak, aby měly i nějaký přesah do osobních životů.
Koloniál v kanceláři
Nekvalita potravin v supermarketech nás přivedla na myšlenku nakupovat kvalitní potraviny ve větším množství, aby byly cenově dostupné všem lidem z firmy.  

Jednu z kanceláří jsme přizpůsobili, nakoupili jsme lednici a každý má možnost pravidelných objednávek. Dnes máme dostupné mléčné výrobky, uzeniny, přepuštěné máslo, čaje, obilniny, luštěniny, šťávy, ekodrogerii, přírodní kosmetiku a mnoho dalšího.

Nákupem od regionálních farmářů, podporujeme lokální ekonomiku i přírodu a hlavně zdraví našich lidí a jejich rodinných příslušníků.

Co do budoucnosti?
Hledání rovnováhy mezi svobodou a zodpovědností je nikdy nekončící téma. Baví nás objevovat nové možnosti a rozvíjet je, protože nám dávají smysl.

Budoucnost bychom rádi zaměřili i na nové projekty, které v sobě mají punc udržitelnosti. Již dnes rozjíždíme spolupráci s firmou Tierra Verde, která je českým výrobcem ekodrogerie.